KUCHNIA

Strona 3  

 

Lubimy tradycyjną pomidorową, zachwycamy się modnymi ostatnio zupami-kremami, nie wyobrażamy sobie obiadu bez „pierwszego dania”.
Zobaczcie, czego nie wiedzieliście na temat zup!

   
  
Zupa odchudza i to na długo!
Z badań przeprowadzonych w 2005 wynika, że dieta niskokaloryczna jest o 50 proc. skuteczniejsza, jeśli regularnie pojawia się w niej zupa. Efekty tej diety utrzymują się też dłużej. Osoby, które dwa razy dziennie jadły zupę chudły więcej i na dłużej niż osoby jedzące zwykłe przekąski. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z niską „gęstością” kaloryczną zupy - musimy zjeść jej objętościowo znacznie więcej niż przekąski w postaci stałej.


Zupę prawdopodobnie jedzono przed 20 tysiacami lat
Według różnych źródeł, ludzie jedli zupy już 5-9 tys. lat temu. Gotowanie wody nad ogniem ma więc długą tradycję. Według „The Oxford Encyclopedia of Food and Drink in America” kluczowe w powstaniu zupy było wynalezienie nieprzepuszczających wody i odpornych na gorąco pojemników. Chińscy archeolodzy w okolicach słynnej terakotowej armii w Xi’an znaleźli kociołek z zupą datowany na 2,4 tys lat temu. Na terenie Japonii z kolei 12-15 tys. lat temu w glinianych naczyniach gotowano coś, co prawdopodobnie przypominało zupę rybną (naczynia nie były dokładnie umyte i naukowcy byli w stanie zbadać zalegające w nich od tysięcy lat resztki - był to rybi tłuszcz i pozostałości po owocach morza). Najstarsze odkrycie związane z zupą miało jednak miejsce w 2012, również w Chinach. Odkryto tam wyroby ceramiczne sprzed 20 tys. lat. Prawdopodobnie służyły do podgrzewania czegoś nad ogniem. Nie wiadomo tylko na pewno, czy gotowano w nich zupę.   

Rosół najlepszy przy przeziębieniu

Naukowcy udowodnili, że na odetkanie zakatarzonego nosa najlepszy jest gorący rosół. Działa skuteczniej niż zwykła, gorąca woda. Badacze podejrzewają, że ma to związek z substancjami związanymi z zapachem lub smakiem rosołu. Skuteczność jest największa 5 minut po jedzeniu, 30 minut później działanie zanika.


Jedną z najpopularniejszych zup w Chinach jest zupa zrobiona z ... ptasiego gniazda
„Zupa z jaskółczych gniazd”, popularna w Chinach, ma korzenny smak i zawiera dużo korzystnych dla zdrowia mikroelementów. Jej bazą jest wydzielina ślinowa ptaków nazywanych salanganami (tzw. białe gniazda), a w niektórych przypadkach także rośliny, takie jak mech, trawa czy pióra (czarne gniazda).   

Ulubioną zupą Polaków jest rosół i pomidorowa
Ponad 20 proc. ankietowanych wskazało rosół oraz pomidorową jako swoją ulubioną zupę w badaniu „Zupy mówią” przygotowanego w 2010 r. dla Nestlé przez PBS DGA. Zachowania żywieniowe Polaków, jak czytamy w raporcie CBOS-u z 2014, od 16 lat niemal się nie zmieniają. Większość ankietowanych przyznaje, że je podobne posiłki jak ich rodzice.
Wymarzonym obiadem dla większości Polaków w badaniach CBOS-u z 2005 był rosół, kotlet schabowy, ziemniaki i surówka. Jak jest teraz? Jaka jest wasza ulubiona zupa?Polacy jedzą najwięcej zup na świecie

W ciągu roku na naszych stołach ląduje aż 3,8 miliarda litrów zup, jak pisze „Puls Biznesu”. Na osobę przypada 103 litry. Zjadamy jej więcej niż kupujemy butelkowanej wody czy piwa!
 

<